Bireysel Emeklilikte Stopaj İadeleri

Bireysel Emeklilikte Stopaj İadeleri

MÜHAK’ı takip edenler bilir; BES ile ilgili tüm haberleri takip etmekte ve tarafınıza sunmaya gayret göstermekteyiz. BES’in yeniden düzenlenen ve ciddi bir reform getiren 13.06.2012 tarih ve 6327 sayılı “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 29.06.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Maliye Bakanlığı, BES sisteminden ayrılan yüzbinlerce kişinin stopaj iadeleri sonucunda sorun yaşadığını öğrenince bir açıklama yaparak kamuyu aydınlattı. Açıklamada mevcut stopaj ödeme başvurularının yıl sonuna kadar tamamlanacağını bildiren Bakanlık, halen 331 bin 717 başvurunun işlemlerinin devam ettiğini ve bakanlığa ek personel alınarak günlük 3000 başvurunun sonuçlanacağını belirtti. Açıklamada ”29 Ağustos’a kadar yapılan başvurular ile birlikte tüm iade işlemlerinin yıl sonuna kadar bitirilmesi hedeflenmektedir.” denildi.

Yıl sonuna kadar bitirilmesi hedeflenen iadelerin kapsamında 29 Ağustos 2013 tarihine kadar yapılacak müracaatlar da yer almakta. Buna göre, 2007 yılından sonra sistemden ayrılmış olanlar birikimlerinin anaparası üzerinden kesilen stopajları iade alabileceklerdir. İade talep edecek olan vatandaşların ilk aşamada isim, soyisim ve Tc kimlik numarası ile kendi emeklilik şirketlerine başvurmaları yeterli. Ardından şirketin göndereceği ve ne kadar iade alınacağı ile hangi vergi dairesine başvurulacağını gösterir form ile vergi dairesine şahsen müracaat yapmak gerekmekte. Bu koşullar doğrultusunda 29 Ağustos 2013 tarihine kadar yapılacak olan başvurular da Bakanlık açıklamasına göre yıl sonuna kadar yapılacak iadeler kapsamına alınacağından, bu yönde talebi olanların bu süreyi geçirmemeleri gerekmektedir.

Yazar Hakkında

“VERGİ MÜKELLEFİNİN HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ” (“MÜHAK”), 2010 yılında kuruldu. Derneğimizin öncelikli amacı Türkiye’de Mükellef Hakları farkındalığı yaratmak, bu konudaki gelişime destek vermektir. Vergi adaletinin sağlanmasında Mükellef Hakları anahtar öneme sahiptir. Bu alanda sağlanacak her bir ilerleme çağdaş hukuk devletine doğru atılmış önemli bir adım olacaktır.

Benzer yazılar

Yanıt verin.